Dr. Sevgi Salman Ünver

Biyogirişimci, Genomedis Biyoteknoloji A.Ş. Kurucusu, Öğretim Görevlisi

    Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünden 1998 yılında Lisans ve 2000 yılında Yüksek Lisans derecesini aldı. Dupont şirketinin ‘Genç Bilim İnsanı Geliştirme’ bursu ile ABD’de University of Delaware’de PhD programına devam etti. İlaç sektöründe çalışma hayatına Pharmarcia/Pfizer İlaç’da Klinik Araştırmalar Sorumlusu olarak başladı. 16 yıl boyunca ilaç sektörünün önemli uluslararası firmalarında (Pharmarcia/Pfizer İlaç, Serono, Merck Serono, MSD İlaç) medikal, klinik araştırmalar, pazarlama, satış ve iş geliştirme bölümlerinde üst düzey yönetici pozisyonlarında çalıştı, Montero A.Ş.’de Genel Müdürlük yaptı.

    Akademik eğitimini, ilaç sektöründe edindiği deneyimle birleştirip 2016 yılında Genomedis Biyoteknoloji’yi kurarak, biyogirişimci oldu. 2017 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde İşletme (Yönetim Organizasyon/Pazarlama) Doktorasını tamamladı. Doktora tezini ‘İlaç Pazarlaması ve Müşteri Davranışları’ konusunda hazırladı.2016’dan beri İlaç ve Biyoteknoloji alanında Ar-Ge proje danışmanlığı, iş geliştirme ve pazarlama danışmanlığı vermektedir. Biyoteknoloji alanında yenilikçi fikirlerin projeye dönüşmesi ve sonrasında ürün halinde ticarileşmesine giden süreçte Biyoteknolojik ilaç firmalarına ve yeni girişim (start-up) firmalarına danışmanlık projeleri yapmaktadır.

    Bilim ve Teknoloji, Bilişim, Sağlık ve Biyoteknoloji Girişimciliği konularında hızlandırıcı programlarda (ürün geliştirme, iş modeli oluşturma, pazarlama ve iş planı hazırlama, pazara erişim, pazarlama yönetimi, dijital pazarlama, uluslararası pazarlara açılma ve işbirliği geliştirme modelleri alanlarında) eğitmenlik ve mentörlük yapmaktadır.

    Bu programlardan bazıları: Araştırmacı İlaç Firmaları BioStartUp Programı, İstanbul Kalkınma Ajansı ve İstanbul Sanayi Odası Koza Hızlandırıcı Programı, Acıbadem Üniversitesi Kuluçka Merkezi Sağlık Hızlandırıcı Programı ve bazı Teknoloji Transfer Ofisleri Geliştirme Programları ve eğitimleri olarak sıralanabilir. Çeşitli bilimsel kongre ve etkinliklerde konuşmacı olarak yer almıştır.Gebze Teknik Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü’nde Biyogirişimcilik lisansüstü programında biyogirişimcilik dersini vermiştir. Halen Boğaziçi Üniversitesi’nde Biyogirişimcilik dersleri vermektedir.